Európske koeficienty po pohárovom týždni (1)

Kým futbalový svet žil poslednými zápasy na EURO, rozbehli sa v tichosti na prelome júna a júla prvé boje v európskych pohároch. Pravda, do prvého predkola Ligy majstrov zasahujú väčšinou kluby reprezentujúci skôr turistické atrakcie ako futbalovo rozvinuté štáty, v Európskej lige však už bolo k videniu pár zaujímavých mien.

V uplynulých dňoch sa potom odohralo druhé predkolo LM aj EL, ktoré už na seba strhlo pozornosť futbalovej verejnosti úplne. A to aj tej českej, pretože do pohárov zasiahla po siedmich rokoch tiež Slavia.

Tohtoročná pohárová sezóna je posledná, ktorá môže niečo zmeniť v poradí národných koeficientov pre nasadenie do ročníka 2018/2019 (súčet piatich sezón 12 / 13 – 16/17).Po odpočtu sezóny 11/12 tomuto päťročnému rebríčka národných koeficientov dominuje suverénne Španielsko. Pozícia Česka je po troch vydarených sezónach (12/13, 13/14 a 15/16) výborná. Prakticky isté je umiestnené v najlepšej pätnástke (dva tímy v predkole LM) – už po štvrtýkrát v rade. Veľká šanca sa však tentoraz naskytá tiež na najlepšiu dvanástku (majster priamo do základnej skupiny LM). Zato Slovensko sa stále utápa v štvrtej desiatke.

Prvá predkolo

Už v prvom predkole EL sa predviedli napríklad tri slovenských kluby. Slovana Bratislava bolo umožnené odohrať iba remizovať zápase v Albánsku, ako bol jeho súper FK Partizani administratívne preradený do LM kvôli vyradenia albánskeho šampióna Skënderbeu Korca.Postup síce bez boja, ale s chabým príspevkom do národného koeficientu. Rolu favorita proti maltským Hibernians potvrdila Trnava, naopak Európe máva Myjava, ktorá v zaujímavo rozohranom súboji (remíza vonku) podľahla rakúskemu Mödlingu. Zisk Slovenska tak za prvé predkolo činí 0.750 bodu za bilanciu 2-2-1.

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi nebola k videniu väčšie prekvapenie. Vyradeným tímom s najvyšším klubovým koeficientom je FK Aktobe z Kazachstanu, pre ktorý je však nezvládnutý súboj s MTK Budapešť už štvrtým prehratým dvojzápasom v Európe za sebou.Z najvyššie postavených krajín rebríčka národných koeficientov prišli o jedného svojho zástupcu už v prvom predkole Nórsko a Poľsko.

V súboji majstrov futbalovo trpasličích krajín, teda v prvom predkole LM, zaujal postup gibraltárskeho Lincolne cez estónsku Floru Tallinn, čím nadviazal na rok starý postup do druhého predkola.

Druhé predkolo

Zaujímavejšie súboje v predkole LM sú k videniu bezpochyby od jej druhej časti, do ktorej vstúpil tiež slovenské majster z Trenčína. Po veľmi zaujímavých priebehoch oboch duelov so slovinskou Olimpia Ľubľana a celkovom skóre 6: 6 sa Trenčín nakoniec raduje zo svojho premiérového postupu v predkole LM.Vlani v druhom predkole stroskotal na Steaua Bukurešť, teraz ho v treťom predkole čaká poľský majster Legia Varšava. Žiadne veľké prekvapenie v LM sa nekonalo, rozruch vzbudila snáď len porážka Celticu pod gibraltárskou skalou, ktorú však škótsky majster doma hravo napravil.

To v EL sa už o nečakaných postupoch hovoriť dá. Už v druhom predkole sa s Európou rozlúčil srbský FK Partizan, ktorý nestačil na poľský tím KGHM Zaglebie Lubin. Veľkým šokom je určite postup v Plzni dobre známeho estónskeho Nõmme Kalju cez dvojnásobného účastníka základných skupín LM Maccabi Haifa. Úplne sa tiež nepočítalo ani s vypadnutím Slovana Bratislava, ktorý nestačil na lotyšskú Jelgava.

A ďaleko od senzácie nebol ani ďalší klub z Pobaltia, estónska Levadia Tallin.S pražskou Slaviou nakoniec vypadla len vďaka menšiemu počtu strelených gólov na ihrisku súpera. Nutné dodať, že komplikovaný návrat do Európy si Slavia spôsobila predovšetkým sama. Budúci súper zošívaných, portugalskej Rio Ave, síce nie je v európskych pohároch z najzvučnejších a najskúsenejších, iste však pôjde o klub úplne iných futbalových kvalít. Česť slovenských futbalu v EL napravila Trnava, ktorá si poradila s arménskym tímom širákom Gjumri. Zisk Česka za druhé predkolo činí 0.200 bodu za bilanciu 1-0-1. Zisk Slovenska v druhom predkole je 0.750 bodu za bilanciu 2-2-2.

Po druhom predkole príliš nejasajú v Nórsku, iba jeden tím už zostáva tiež Kazachstanu a Bulharsku.Hneď o svojho prvého zástupcu prišlo Rumunsko, biednu sezónu si pripísalo už vypadnuvší Moldavsko a dohrať majú, okrem úplných pohárových trpaslíkov, tiež treba Island alebo Bosna. Darí sa naopak Dánsku.

Výpočet národných koeficientov

Popri štandardných 2 bodov za víťazstvo a 1 bode za remízu (teraz v predkole iba polovica, teda 1 a 0,5) hrajú dôležitú úlohu body bonusové. V súčasnom formáte pripisujú kluby do národných koeficientov 4 body za účasť v základnej skupine LM (istotu tohto zisku má už 22 klubov) a 5 bodov za postup z nej do osemfinále LM. V jarných vyraďovacích bojoch potom tímy vylepšujú národné koeficienty ešte vždy 1 bodom za účasť vo štvrťfinále, semifinále i finále oboch pohárov.Tieto zisky sa delí počtom všetkých klubov jedného štátu, ktoré v sezóne do pohárov nastúpili.

Čo budeme sledovať v tohtoročnej sezóne?

Na sledovanie toho bude samozrejme veľa a každý sa bude zaujímať o svoju obľúbenú súťaž, o svoj obľúbený tím. Môžeme sa ale zamerať aj na tieto konkrétne zaujímavosti:

Dominancia Španielska

O nejakom súboji o prvú priečku nemôže byť reč. V súvislosti so suverénnymi španielskymi klubmi môže byť zaujímavé snáď len to, či aj po štvrtýkrát v rade ovládnu ako LM, tak EL. Kým na reprezentačnej úrovni Španielsko nezvládlo už druhý veľký šampionát v rade, klubovú scénu stále jasne opanovává.A rozhodne to nie je len zásluha istých dvoch gigantov.

Boj o tretiu priečku

Druhé Nemecko by svoj náskok prísť nemalo. Triesky by mali lietať až zo súboja o tretie miesto, v ktorom má menšiu náskok Anglicka pred Talianskom. Fanúšikovia Calcia pevne verí v návrat do najlepšej trojice, ktorú Taliansko opustila pred štyrmi rokmi a už po piatykrát v rade ide do sezóny len s dvoma istými účastníkmi v základnej skupine LM.

Anglická zostava

V súvislosti s predchádzajúcim bodom vzbudzuje otázniky aj rôzne očakávania netradičné anglická zostava. Čo čakať od majstra z Leicesteri, ktorý sa v žiare reflektorov LM ocitá úplne prvýkrát? Ako sa povedie návrat do LM po šiestich rokoch Tottenhamu?Poučí sa West Ham z minuloročnej blamáže, alebo si opäť z Európy vystúpi, aby mal sily na domácu ligu? A vypadne Arsenal s Bayernom alebo s Barcelonou?

Priame konfrontácie najlepšie štvorica

Pochopiteľne rovnako ako v posledných rokoch budeme aj tentoraz sledovať vzájomné súboje klubov z elitných štyroch európskych súťaží. Popri rebríčku národných koeficientov prináša tieto duely ďalšie poznatky o sile Primera División, Bundesligy, Premier League aj Serie A.

Súboj o šiestu priečku

Veľkým lákadlom je pozície šiesta, ktorá zaisťuje účasť v základnej skupine LM dvoma klubom. Spomínanú štvoricu v posledných rokoch dopĺňajú v najlepšej šestke Francúzsko a Portugalsko.Hlasno sa k tejto vysnívanej méte blíži ruská Premier League, stále však nie a nie na ňu dosiahnuť. Podarí sa to tento rok?

Dvanástka pre Česko

Dvanásta krajina má istú skupinu LM pre majstra ligy aj istú skupinu EL pre víťaza pohára, zatiaľ čo kluby trinástej krajiny musí väčšinou (existuje niekoľko výnimiek) v oboch prípadoch do predkola. Skvelú šancu umiestniť sa po dvanástich rokoch v tejto vybranej spoločnosti má Česko. Na súťaže za sebou má veľký náskok a len výrazný kolaps v kombinácii s podarenú sezónou Holandska či Grécka by nás o tento post pripravil.Vyzerá to nádejne!

Český majster priamo v LM už za rok?

Kým v predchádzajúcom bode spomínaná dvanástka pre Česko by sa v priamom nasadení majstra do LM prejavila až v sezóne 18/19, môže mať teoreticky šancu na priamy postup do LM dokonca aj majster už tento rok štartujúceho ročníka. Ako je to možné? Práve vďaka existujúcim výnimkám. Pretože Česko skončilo päťročnicu 11/12 – 15/16 na trinástom mieste, je tu teoretický priestor pre priamy postup majstra do LM 17/18. A to v prípade, že sa víťazi LM aj EL v nastávajúcom ročníku kvalifikujú do LM priamo z domácej súťaže. Je zaujímavé, že toto sa český majster môže dozvedieť napríklad až 3. júna po finále LM. A to je ešte ďaleko.

Súboj o 15.pozíciu

Pätnáste miesto ponúka možnosť usilovať o LM dvoma tímom z jednej ligy. Do tohto súboja sú namočené súťaže od 13. miesta nižšie, teda aj Holandska, Grécka a Rumunska. O posun do najlepšej pätnástky sa pokúsi Chorvátsko, ťažšie, ale nie neriešiteľnú pozíciu majú Rakúsko, Švédsko či Bielorusko.

Pozícia Slovenska

V posledných rokoch rovnaká pesnička. Po dvoch rokoch bez účasti v základných skupinách LM či EL sa predvlani podarilo nakuknúť do skupiny EL aspoň Slovana Bratislava, kde však totálne prepadol. Nasledujúce sezóna bola pre slovenské futbal opäť bez základných skupín, hoci s aspoň trochu solídnym ziskom do národného koeficientu.Aktuálna pozícia v štvrtej desiatke nie je k chlubení a hlavnou úlohou českých klubov tento rok bude čo najviac ju vylepšiť. Slušnejšie výsledok viac ako štyroch bodov za sezónu zaznamenalo Slovensko naposledy v sezóne 2008/2009.

Absencia veľkoklubov

Čo v tohtoročnej sezóne sledovať určite nebudeme, sú Chelsea , Liverpool, Valencia, Lazio, AC Miláno, Galatasaray či Wolfsburg. O všetky tieto veľkokluby plné špičkových futbalistov budú európske poháre ochudobnené. Chelsea chýba prvýkrát od sezóny 1996/1997 (teda po dvadsiatich rokoch), Valencia sa v Európe nepredstaví druhýkrát od sezóny 1997/1998 a AC Miláno chýba v Európe už tretíkrát v rade, čo sa mu stalo naposledy na začiatku 80.rokov.

Neopozerané tímy

Naopak svoju veľkú premiéru v LM si odbije napríklad Leicester, ktorý do Európy nakukol v histórii len trikrát skromne (1. kolo PVP a Pohára UEFA). Úplným nováčikom na európskej scéne je talianske Sassuolo. Návrat po desiatich rokoch čaká španielsku Celta Vigo. Prvý a zatiaľ aj posledný predstavenie v Európe má za sebou slovenský Myjava. A medzi neopozerané tímami posledných rokov môžeme smelo zaradiť aj Slaviu, ktorá český futbal reprezentuje po siedmich rokoch.

Či už budú európske poháre prebiehať a dopadať akokoľvek, niektoré veci sú isté. Súbežne s koncom atraktívneho stretnutia reprezentáciou na EURO sme svedkami dlho trvajúcich tvrdých letných bojov v predkole s pestrou skladbou klubov všetkých európskych súťaží.Pri žrebovaní základných skupín oboch pohárov budeme určite sledovať aj papieriky s názvami slovenských, prípadne českých klubov a budeme si priať vysnívané tímy z elitných líg, kam by sme mohli na výjazd, či schodné súpera, s ktorými by sa dalo hrať. Niektorí budeme fandiť všetkým klubom z našej ligy, niektorí len tomu svojmu a obe skupiny sa tomu budú v diskusiách navzájom diviť (rovnako ako tomu, prečo má Lichtenštajnsko len jeden tím). V utorok, stredy či štvrťky budeme po večeroch počúvať jedinečnú znelku Ligy majstrov aj takú tú u Európskej ligy a vysvetľovať, že zrovna dnes je ten jedinečný zápas, ktorý musíme vidieť.Po Vianociach si užijeme neľútostné boje medzi najúspešnejšími tímami v nervóznych dueloch play-off a na prelome mája a júna oceníme víťaza oboch európskych trofejí, prípadne si ukroutíme hlavu nad tým, že futbal nemá logiku…

Sezóna 2015 / 2016 plynule prešla v novú. Futbalový rok skrátka nepozná pauzu. To je pre nás, futbalových fanúšikov, príjemná istota.

Koeficienty UEFA

Kým futbalový svet žil poslednými zápasy na EURO, rozbehli sa v tichosti na prelome júna a júla prvé boje v európskych pohároch.Pravda, do prvého predkola Ligy majstrov zasahujú väčšinou kluby reprezentujúci skôr turistické atrakcie ako futbalovo rozvinuté štáty, v Európskej lige však už bolo k videniu pár zaujímavých mien.

V uplynulých dňoch sa potom odohralo druhé predkolo LM aj EL, ktoré už na seba strhlo pozornosť futbalovej verejnosti úplne. A to aj tej českej, pretože do pohárov zasiahla po siedmich rokoch tiež Slavia.

Tohtoročná pohárová sezóna je posledná, ktorá môže niečo zmeniť v poradí národných koeficientov pre nasadenie do ročníka 2018/2019 (súčet piatich sezón 12 / 13 – 16/17). Po odpočtu sezóny 11/12 tomuto päťročnému rebríčka národných koeficientov dominuje suverénne Španielsko. Pozícia Česka je po troch vydarených sezónach (12/13, 13/14 a 15/16) výborná.Prakticky isté je umiestnené v najlepšej pätnástke (dva tímy v predkole LM) – už po štvrtýkrát v rade. Veľká šanca sa však tentoraz naskytá tiež na najlepšiu dvanástku (majster priamo do základnej skupiny LM). Zato Slovensko sa stále utápa v štvrtej desiatke.

Prvá predkolo

Už v prvom predkole EL sa predviedli napríklad tri slovenských kluby. Slovana Bratislava bolo umožnené odohrať iba remizovať zápase v Albánsku, ako bol jeho súper FK Partizani administratívne preradený do LM kvôli vyradenia albánskeho šampióna Skënderbeu Korca. Postup síce bez boja, ale s chabým príspevkom do národného koeficientu.Rolu favorita proti maltským Hibernians potvrdila Trnava, naopak Európe máva Myjava, ktorá v zaujímavo rozohranom súboji (remíza vonku) podľahla rakúskemu Mödlingu. Zisk Slovenska tak za prvé predkolo činí 0.750 bodu za bilanciu 2-2-1.

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi nebola k videniu väčšie prekvapenie. Vyradeným tímom s najvyšším klubovým koeficientom je FK Aktobe z Kazachstanu, pre ktorý je však nezvládnutý súboj s MTK Budapešť už štvrtým prehratým dvojzápasom v Európe za sebou.Z najvyššie postavených krajín rebríčka národných koeficientov prišli o jedného svojho zástupcu už v prvom predkole Nórsko a Poľsko.

V súboji majstrov futbalovo trpasličích krajín, teda v prvom predkole LM, zaujal postup gibraltárskeho Lincolne cez estónsku Floru Tallinn, čím nadviazal na rok starý postup do druhého predkola.

Druhé predkolo

Zaujímavejšie súboje v predkole LM sú k videniu bezpochyby od jej druhej časti, do ktorej vstúpil tiež slovenské majster z Trenčína. Po veľmi zaujímavých priebehoch oboch duelov so slovinskou Olimpia Ľubľana a celkovom skóre 6: 6 sa Trenčín nakoniec raduje zo svojho premiérového postupu v predkole LM.Vlani v druhom predkole stroskotal na Steaua Bukurešť, teraz ho v treťom predkole čaká poľský majster Legia Varšava. Žiadne veľké prekvapenie v LM sa nekonalo, rozruch vzbudila snáď len porážka Celticu pod gibraltárskou skalou, ktorú však škótsky majster doma hravo napravil.

To v EL sa už o nečakaných postupoch hovoriť dá. Už v druhom predkole sa s Európou rozlúčil srbský FK Partizan, ktorý nestačil na poľský tím KGHM Zaglebie Lubin. Veľkým šokom je určite postup v Plzni dobre známeho estónskeho Nõmme Kalju cez dvojnásobného účastníka základných skupín LM Maccabi Haifa. Úplne sa tiež nepočítalo ani s vypadnutím Slovana Bratislava, ktorý nestačil na lotyšskú Jelgava.

A ďaleko od senzácie nebol ani ďalší klub z Pobaltia, estónska Levadia Tallin.S pražskou Slaviou nakoniec vypadla len vďaka menšiemu počtu strelených gólov na ihrisku súpera. Nutné dodať, že komplikovaný návrat do Európy si Slavia spôsobila predovšetkým sama. Budúci súper zošívaných, portugalskej Rio Ave, síce nie je v európskych pohároch z najzvučnejších a najskúsenejších, iste však pôjde o klub úplne iných futbalových kvalít. Česť slovenských futbalu v EL napravila Trnava, ktorá si poradila s arménskym tímom širákom Gjumri. Zisk Česka za druhé predkolo činí 0.200 bodu za bilanciu 1-0-1. Zisk Slovenska v druhom predkole je 0.750 bodu za bilanciu 2-2-2.

Po druhom predkole príliš nejasajú v Nórsku, iba jeden tím už zostáva tiež Kazachstanu a Bulharsku.Hneď o svojho prvého zástupcu prišlo Rumunsko, biednu sezónu si pripísalo už vypadnuvší Moldavsko a dohrať majú, okrem úplných pohárových trpaslíkov, tiež treba Island alebo Bosna. Darí sa naopak Dánsku.

Výpočet národných koeficientov

Popri štandardných 2 bodov za víťazstvo a 1 bode za remízu (teraz v predkole iba polovica, teda 1 a 0,5) hrajú dôležitú úlohu body bonusové. V súčasnom formáte pripisujú kluby do národných koeficientov 4 body za účasť v základnej skupine LM (istotu tohto zisku má už 22 klubov) a 5 bodov za postup z nej do osemfinále LM. V jarných vyraďovacích bojoch potom tímy vylepšujú národné koeficienty ešte vždy 1 bodom za účasť vo štvrťfinále, semifinále i finále oboch pohárov.Tieto zisky sa delí počtom všetkých klubov jedného štátu, ktoré v sezóne do pohárov nastúpili.

Čo budeme sledovať v tohtoročnej sezóne?

Na sledovanie toho bude samozrejme veľa a každý sa bude zaujímať o svoju obľúbenú súťaž, o svoj obľúbený tím. Môžeme sa ale zamerať aj na tieto konkrétne zaujímavosti:

Dominancia Španielska

O nejakom súboji o prvú priečku nemôže byť reč. V súvislosti so suverénnymi španielskymi klubmi môže byť zaujímavé snáď len to, či aj po štvrtýkrát v rade ovládnu ako LM, tak EL. Kým na reprezentačnej úrovni Španielsko nezvládlo už druhý veľký šampionát v rade, klubovú scénu stále jasne opanovává.A rozhodne to nie je len zásluha istých dvoch gigantov.

Boj o tretiu priečku

Druhé Nemecko by svoj náskok prísť nemalo. Triesky by mali lietať až zo súboja o tretie miesto, v ktorom má menšiu náskok Anglicka pred Talianskom. Fanúšikovia Calcia pevne verí v návrat do najlepšej trojice, ktorú Taliansko opustila pred štyrmi rokmi a už po piatykrát v rade ide do sezóny len s dvoma istými účastníkmi v základnej skupine LM.

Anglická zostava

V súvislosti s predchádzajúcim bodom vzbudzuje otázniky aj rôzne očakávania netradičné anglická zostava. Čo čakať od majstra z Leicesteri, ktorý sa v žiare reflektorov LM ocitá úplne prvýkrát? Ako sa povedie návrat do LM po šiestich rokoch Tottenhamu?Poučí sa West Ham z minuloročnej blamáže, alebo si opäť z Európy vystúpi, aby mal sily na domácu ligu? A vypadne Arsenal s Bayernom alebo s Barcelonou?

Priame konfrontácie najlepšie štvorica

Pochopiteľne rovnako ako v posledných rokoch budeme aj tentoraz sledovať vzájomné súboje klubov z elitných štyroch európskych súťaží. Popri rebríčku národných koeficientov prináša tieto duely ďalšie poznatky o sile Primera División, Bundesligy, Premier League aj Serie A.

Súboj o šiestu priečku

Veľkým lákadlom je pozície šiesta, ktorá zaisťuje účasť v základnej skupine LM dvoma klubom. Spomínanú štvoricu v posledných rokoch dopĺňajú v najlepšej šestke Francúzsko a Portugalsko.Hlasno sa k tejto vysnívanej méte blíži ruská Premier League, stále však nie a nie na ňu dosiahnuť. Podarí sa to tento rok?

Dvanástka pre Česko

Dvanásta krajina má istú skupinu LM pre majstra ligy aj istú skupinu EL pre víťaza pohára, zatiaľ čo kluby trinástej krajiny musí väčšinou (existuje niekoľko výnimiek) v oboch prípadoch do predkola. Skvelú šancu umiestniť sa po dvanástich rokoch v tejto vybranej spoločnosti má Česko. Na súťaže za sebou má veľký náskok a len výrazný kolaps v kombinácii s podarenú sezónou Holandska či Grécka by nás o tento post pripravil.Vyzerá to nádejne!

Český majster priamo v LM už za rok?

Kým v predchádzajúcom bode spomínaná dvanástka pre Česko by sa v priamom nasadení majstra do LM prejavila až v sezóne 18/19, môže mať teoreticky šancu na priamy postup do LM dokonca aj majster už tento rok štartujúceho ročníka. Ako je to možné? Práve vďaka existujúcim výnimkám. Pretože Česko skončilo päťročnicu 11/12 – 15/16 na trinástom mieste, je tu teoretický priestor pre priamy postup majstra do LM 17/18. A to v prípade, že sa víťazi LM aj EL v nastávajúcom ročníku kvalifikujú do LM priamo z domácej súťaže. Je zaujímavé, že toto sa český majster môže dozvedieť napríklad až 3. júna po finále LM. A to je ešte ďaleko.

Súboj o 15.pozíciu

Pätnáste miesto ponúka možnosť usilovať o LM dvoma tímom z jednej ligy. Do tohto súboja sú namočené súťaže od 13. miesta nižšie, teda aj Holandska, Grécka a Rumunska. O posun do najlepšej pätnástky sa pokúsi Chorvátsko, ťažšie, ale nie neriešiteľnú pozíciu majú Rakúsko, Švédsko či Bielorusko.

Pozícia Slovenska

V posledných rokoch rovnaká pesnička. Po dvoch rokoch bez účasti v základných skupinách LM či EL sa predvlani podarilo nakuknúť do skupiny EL aspoň Slovana Bratislava, kde však totálne prepadol. Nasledujúce sezóna bola pre slovenské futbal opäť bez základných skupín, hoci s aspoň trochu solídnym ziskom do národného koeficientu.Aktuálna pozícia v štvrtej desiatke nie je k chlubení a hlavnou úlohou českých klubov tento rok bude čo najviac ju vylepšiť. Slušnejšie výsledok viac ako štyroch bodov za sezónu zaznamenalo Slovensko naposledy v sezóne 2008/2009.

Absencia veľkoklubov

Čo v tohtoročnej sezóne sledovať určite nebudeme, sú Chelsea , Liverpool, Valencia, Lazio, AC Miláno, Galatasaray či Wolfsburg. O všetky tieto veľkokluby plné špičkových futbalistov budú európske poháre ochudobnené. Chelsea chýba prvýkrát od sezóny 1996/1997 (teda po dvadsiatich rokoch), Valencia sa v Európe nepredstaví druhýkrát od sezóny 1997/1998 a AC Miláno chýba v Európe už tretíkrát v rade, čo sa mu stalo naposledy na začiatku 80.rokov.

Neopozerané tímy

Naopak svoju veľkú premiéru v LM si odbije napríklad Leicester, ktorý do Európy nakukol v histórii len trikrát skromne (1. kolo PVP a Pohára UEFA). Úplným nováčikom na európskej scéne je talianske Sassuolo. Návrat po desiatich rokoch čaká španielsku Celta Vigo. Prvý a zatiaľ aj posledný predstavenie v Európe má za sebou slovenský Myjava. A medzi neopozerané tímami posledných rokov môžeme smelo zaradiť aj Slaviu, ktorá český futbal reprezentuje po siedmich rokoch.

Či už budú európske poháre prebiehať a dopadať akokoľvek, niektoré veci sú isté. Súbežne s koncom atraktívneho stretnutia reprezentáciou na EURO sme svedkami dlho trvajúcich tvrdých letných bojov v predkole s pestrou skladbou klubov všetkých európskych súťaží.Pri žrebovaní základných skupín oboch pohárov budeme určite sledovať aj papieriky s názvami slovenských, prípadne českých klubov a budeme si priať vysnívané tímy z elitných líg, kam by sme mohli na výjazd, či schodné súpera, s ktorými by sa dalo hrať. Niektorí budeme fandiť všetkým klubom z našej ligy, niektorí len tomu svojmu a obe skupiny sa tomu budú v diskusiách navzájom diviť (rovnako ako tomu, prečo má Lichtenštajnsko len jeden tím). V utorok, stredy či štvrťky budeme po večeroch počúvať jedinečnú znelku Ligy majstrov aj takú tú u Európskej ligy a vysvetľovať, že zrovna dnes je ten jedinečný zápas, ktorý musíme vidieť.Po Vianociach si užijeme neľútostné boje medzi najúspešnejšími tímami v nervóznych dueloch play-off a na prelome mája a júna oceníme víťaza oboch európskych trofejí, prípadne si ukroutíme hlavu nad tým, že futbal nemá logiku…

Sezóna 2015 / 2016 plynule prešla v novú. Futbalový rok skrátka nepozná pauzu. To je pre nás, futbalových fanúšikov, príjemná istota.

Koeficienty UEFA

Kým futbalový svet žil poslednými zápasy na EURO, rozbehli sa v tichosti na prelome júna a júla prvé boje v európskych pohároch.Pravda, do prvého predkola Ligy majstrov zasahujú väčšinou kluby reprezentujúci skôr turistické atrakcie ako futbalovo rozvinuté štáty, v Európskej lige však už bolo k videniu pár zaujímavých mien.

V uplynulých dňoch sa potom odohralo druhé predkolo LM aj EL, ktoré už na seba strhlo pozornosť futbalovej verejnosti úplne. A to aj tej českej, pretože do pohárov zasiahla po siedmich rokoch tiež Slavia.

Tohtoročná pohárová sezóna je posledná, ktorá môže niečo zmeniť v poradí národných koeficientov pre nasadenie do ročníka 2018/2019 (súčet piatich sezón 12 / 13 – 16/17). Po odpočtu sezóny 11/12 tomuto päťročnému rebríčka národných koeficientov dominuje suverénne Španielsko. Pozícia Česka je po troch vydarených sezónach (12/13, 13/14 a 15/16) výborná.Prakticky isté je umiestnené v najlepšej pätnástke (dva tímy v predkole LM) – už po štvrtýkrát v rade. Veľká šanca sa však tentoraz naskytá tiež na najlepšiu dvanástku (majster priamo do základnej skupiny LM). Zato Slovensko sa stále utápa v štvrtej desiatke.

Prvá predkolo

Už v prvom predkole EL sa predviedli napríklad tri slovenských kluby. Slovana Bratislava bolo umožnené odohrať iba remizovať zápase v Albánsku, ako bol jeho súper FK Partizani administratívne preradený do LM kvôli vyradenia albánskeho šampióna Skënderbeu Korca. Postup síce bez boja, ale s chabým príspevkom do národného koeficientu.Rolu favorita proti maltským Hibernians potvrdila Trnava, naopak Európe máva Myjava, ktorá v zaujímavo rozohranom súboji (remíza vonku) podľahla rakúskemu Mödlingu. Zisk Slovenska tak za prvé predkolo činí 0.750 bodu za bilanciu 2-2-1.

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi nebola k videniu väčšie prekvapenie. Vyradeným tímom s najvyšším klubovým koeficientom je FK Aktobe z Kazachstanu, pre ktorý je však nezvládnutý súboj s MTK Budapešť už štvrtým prehratým dvojzápasom v Európe za sebou.Z najvyššie postavených krajín rebríčka národných koeficientov prišli o jedného svojho zástupcu už v prvom predkole Nórsko a Poľsko.

V súboji majstrov futbalovo trpasličích krajín, teda v prvom predkole LM, zaujal postup gibraltárskeho Lincolne cez estónsku Floru Tallinn, čím nadviazal na rok starý postup do druhého predkola.

Druhé predkolo

Zaujímavejšie súboje v predkole LM sú k videniu bezpochyby od jej druhej časti, do ktorej vstúpil tiež slovenské majster z Trenčína. Po veľmi zaujímavých priebehoch oboch duelov so slovinskou Olimpia Ľubľana a celkovom skóre 6: 6 sa Trenčín nakoniec raduje zo svojho premiérového postupu v predkole LM.Vlani v druhom predkole stroskotal na Steaua Bukurešť, teraz ho v treťom predkole čaká poľský majster Legia Varšava. Žiadne veľké prekvapenie v LM sa nekonalo, rozruch vzbudila snáď len porážka Celticu pod gibraltárskou skalou, ktorú však škótsky majster doma hravo napravil.

To v EL sa už o nečakaných postupoch hovoriť dá. Už v druhom predkole sa s Európou rozlúčil srbský FK Partizan, ktorý nestačil na poľský tím KGHM Zaglebie Lubin. Veľkým šokom je určite postup v Plzni dobre známeho estónskeho Nõmme Kalju cez dvojnásobného účastníka základných skupín LM Maccabi Haifa. Úplne sa tiež nepočítalo ani s vypadnutím Slovana Bratislava, ktorý nestačil na lotyšskú Jelgava.

A ďaleko od senzácie nebol ani ďalší klub z Pobaltia, estónska Levadia Tallin.S pražskou Slaviou nakoniec vypadla len vďaka menšiemu počtu strelených gólov na ihrisku súpera. Nutné dodať, že komplikovaný návrat do Európy si Slavia spôsobila predovšetkým sama. Budúci súper zošívaných, portugalskej Rio Ave, síce nie je v európskych pohároch z najzvučnejších a najskúsenejších, iste však pôjde o klub úplne iných futbalových kvalít. Česť slovenských futbalu v EL napravila Trnava, ktorá si poradila s arménskym tímom širákom Gjumri. Zisk Česka za druhé predkolo činí 0.200 bodu za bilanciu 1-0-1. Zisk Slovenska v druhom predkole je 0.750 bodu za bilanciu 2-2-2.

Po druhom predkole príliš nejasajú v Nórsku, iba jeden tím už zostáva tiež Kazachstanu a Bulharsku.Hneď o svojho prvého zástupcu prišlo Rumunsko, biednu sezónu si pripísalo už vypadnuvší Moldavsko a dohrať majú, okrem úplných pohárových trpaslíkov, tiež treba Island alebo Bosna. Darí sa naopak Dánsku.

Výpočet národných koeficientov

Popri štandardných 2 bodov za víťazstvo a 1 bode za remízu (teraz v predkole iba polovica, teda 1 a 0,5) hrajú dôležitú úlohu body bonusové. V súčasnom formáte pripisujú kluby do národných koeficientov 4 body za účasť v základnej skupine LM (istotu tohto zisku má už 22 klubov) a 5 bodov za postup z nej do osemfinále LM. V jarných vyraďovacích bojoch potom tímy vylepšujú národné koeficienty ešte vždy 1 bodom za účasť vo štvrťfinále, semifinále i finále oboch pohárov.Tieto zisky sa delí počtom všetkých klubov jedného štátu, ktoré v sezóne do pohárov nastúpili.

Čo budeme sledovať v tohtoročnej sezóne?

Na sledovanie toho bude samozrejme veľa a každý sa bude zaujímať o svoju obľúbenú súťaž, o svoj obľúbený tím. Môžeme sa ale zamerať aj na tieto konkrétne zaujímavosti:

Dominancia Španielska

O nejakom súboji o prvú priečku nemôže byť reč. V súvislosti so suverénnymi španielskymi klubmi môže byť zaujímavé snáď len to, či aj po štvrtýkrát v rade ovládnu ako LM, tak EL. Kým na reprezentačnej úrovni Španielsko nezvládlo už druhý veľký šampionát v rade, klubovú scénu stále jasne opanovává.A rozhodne to nie je len zásluha istých dvoch gigantov.

Boj o tretiu priečku

Druhé Nemecko by svoj náskok prísť nemalo. Triesky by mali lietať až zo súboja o tretie miesto, v ktorom má menšiu náskok Anglicka pred Talianskom. Fanúšikovia Calcia pevne verí v návrat do najlepšej trojice, ktorú Taliansko opustila pred štyrmi rokmi a už po piatykrát v rade ide do sezóny len s dvoma istými účastníkmi v základnej skupine LM.

Anglická zostava

V súvislosti s predchádzajúcim bodom vzbudzuje otázniky aj rôzne očakávania netradičné anglická zostava. Čo čakať od majstra z Leicesteri, ktorý sa v žiare reflektorov LM ocitá úplne prvýkrát? Ako sa povedie návrat do LM po šiestich rokoch Tottenhamu?Poučí sa West Ham z minuloročnej blamáže, alebo si opäť z Európy vystúpi, aby mal sily na domácu ligu? A vypadne Arsenal s Bayernom alebo s Barcelonou?

Priame konfrontácie najlepšie štvorica

Pochopiteľne rovnako ako v posledných rokoch budeme aj tentoraz sledovať vzájomné súboje klubov z elitných štyroch európskych súťaží. Popri rebríčku národných koeficientov prináša tieto duely ďalšie poznatky o sile Primera División, Bundesligy, Premier League aj Serie A.

Súboj o šiestu priečku

Veľkým lákadlom je pozície šiesta, ktorá zaisťuje účasť v základnej skupine LM dvoma klubom. Spomínanú štvoricu v posledných rokoch dopĺňajú v najlepšej šestke Francúzsko a Portugalsko.Hlasno sa k tejto vysnívanej méte blíži ruská Premier League, stále však nie a nie na ňu dosiahnuť. Podarí sa to tento rok?

Dvanástka pre Česko

Dvanásta krajina má istú skupinu LM pre majstra ligy aj istú skupinu EL pre víťaza pohára, zatiaľ čo kluby trinástej krajiny musí väčšinou (existuje niekoľko výnimiek) v oboch prípadoch do predkola. Skvelú šancu umiestniť sa po dvanástich rokoch v tejto vybranej spoločnosti má Česko. Na súťaže za sebou má veľký náskok a len výrazný kolaps v kombinácii s podarenú sezónou Holandska či Grécka by nás o tento post pripravil.Vyzerá to nádejne!

Český majster priamo v LM už za rok?

Kým v predchádzajúcom bode spomínaná dvanástka pre Česko by sa v priamom nasadení majstra do LM prejavila až v sezóne 18/19, môže mať teoreticky šancu na priamy postup do LM dokonca aj majster už tento rok štartujúceho ročníka. Ako je to možné? Práve vďaka existujúcim výnimkám. Pretože Česko skončilo päťročnicu 11/12 – 15/16 na trinástom mieste, je tu teoretický priestor pre priamy postup majstra do LM 17/18. A to v prípade, že sa víťazi LM aj EL v nastávajúcom ročníku kvalifikujú do LM priamo z domácej súťaže. Je zaujímavé, že toto sa český majster môže dozvedieť napríklad až 3. júna po finále LM. A to je ešte ďaleko.

Súboj o 15.pozíciu

Pätnáste miesto ponúka možnosť usilovať o LM dvoma tímom z jednej ligy. Do tohto súboja sú namočené súťaže od 13. miesta nižšie, teda aj Holandska, Grécka a Rumunska. O posun do najlepšej pätnástky sa pokúsi Chorvátsko, ťažšie, ale nie neriešiteľnú pozíciu majú Rakúsko, Švédsko či Bielorusko.

Pozícia Slovenska

V posledných rokoch rovnaká pesnička. Po dvoch rokoch bez účasti v základných skupinách LM či EL sa predvlani podarilo nakuknúť do skupiny EL aspoň Slovana Bratislava, kde však totálne prepadol. Nasledujúce sezóna bola pre slovenské futbal opäť bez základných skupín, hoci s aspoň trochu solídnym ziskom do národného koeficientu.Aktuálna pozícia v štvrtej desiatke nie je k chlubení a hlavnou úlohou českých klubov tento rok bude čo najviac ju vylepšiť. Slušnejšie výsledok viac ako štyroch bodov za sezónu zaznamenalo Slovensko naposledy v sezóne 2008/2009.

Absencia veľkoklubov

Čo v tohtoročnej sezóne sledovať určite nebudeme, sú Chelsea , Liverpool, Valencia, Lazio, AC Miláno, Galatasaray či Wolfsburg. O všetky tieto veľkokluby plné špičkových futbalistov budú európske poháre ochudobnené. Chelsea chýba prvýkrát od sezóny 1996/1997 (teda po dvadsiatich rokoch), Valencia sa v Európe nepredstaví druhýkrát od sezóny 1997/1998 a AC Miláno chýba v Európe už tretíkrát v rade, čo sa mu stalo naposledy na začiatku 80.rokov.

Neopozerané tímy

Naopak svoju veľkú premiéru v LM si odbije napríklad Leicester, ktorý do Európy nakukol v histórii len trikrát skromne (1. kolo PVP a Pohára UEFA). Úplným nováčikom na európskej scéne je talianske Sassuolo. Návrat po desiatich rokoch čaká španielsku Celta Vigo. Prvý a zatiaľ aj posledný predstavenie v Európe má za sebou slovenský Myjava. A medzi neopozerané tímami posledných rokov môžeme smelo zaradiť aj Slaviu, ktorá český futbal reprezentuje po siedmich rokoch.

Či už budú európske poháre prebiehať a dopadať akokoľvek, niektoré veci sú isté. Súbežne s koncom atraktívneho stretnutia reprezentáciou na EURO sme svedkami dlho trvajúcich tvrdých letných bojov v predkole s pestrou skladbou klubov všetkých európskych súťaží.Pri žrebovaní základných skupín oboch pohárov budeme určite sledovať aj papieriky s názvami slovenských, prípadne českých klubov a budeme si priať vysnívané tímy z elitných líg, kam by sme mohli na výjazd, či schodné súpera, s ktorými by sa dalo hrať. Niektorí budeme fandiť všetkým klubom z našej ligy, niektorí len tomu svojmu a obe skupiny sa tomu budú v diskusiách navzájom diviť (rovnako ako tomu, prečo má Lichtenštajnsko len jeden tím). V utorok, stredy či štvrťky budeme po večeroch počúvať jedinečnú znelku Ligy majstrov aj takú tú u Európskej ligy a vysvetľovať, že zrovna dnes je ten jedinečný zápas, ktorý musíme vidieť.Po Vianociach si užijeme neľútostné boje medzi najúspešnejšími tímami v nervóznych dueloch play-off a na prelome mája a júna oceníme víťaza oboch európskych trofejí, prípadne si ukroutíme hlavu nad tým, že futbal nemá logiku…

Sezóna 2015 / 2016 plynule prešla v novú. Futbalový rok skrátka nepozná pauzu. To je pre nás, futbalových fanúšikov, príjemná istota.

Koeficienty UEFA

Kým futbalový svet žil poslednými zápasy na EURO, rozbehli sa v tichosti na prelome júna a júla prvé boje v európskych pohároch.Pravda, do prvého predkola Ligy majstrov zasahujú väčšinou kluby reprezentujúci skôr turistické atrakcie ako futbalovo rozvinuté štáty, v Európskej lige však už bolo k videniu pár zaujímavých mien.

V uplynulých dňoch sa potom odohralo druhé predkolo LM aj EL, ktoré už na seba strhlo pozornosť futbalovej verejnosti úplne. A to aj tej českej, pretože do pohárov zasiahla po siedmich rokoch tiež Slavia.

Tohtoročná pohárová sezóna je posledná, ktorá môže niečo zmeniť v poradí národných koeficientov pre nasadenie do ročníka 2018/2019 (súčet piatich sezón 12 / 13 – 16/17). Po odpočtu sezóny 11/12 tomuto päťročnému rebríčka národných koeficientov dominuje suverénne Španielsko. Pozícia Česka je po troch vydarených sezónach (12/13, 13/14 a 15/16) výborná.Prakticky isté je umiestnené v najlepšej pätnástke (dva tímy v predkole LM) – už po štvrtýkrát v rade. Veľká šanca sa však tentoraz naskytá tiež na najlepšiu dvanástku (majster priamo do základnej skupiny LM). Zato Slovensko sa stále utápa v štvrtej desiatke.

Prvá predkolo

Už v prvom predkole EL sa predviedli napríklad tri slovenských kluby. Slovana Bratislava bolo umožnené odohrať iba remizovať zápase v Albánsku, ako bol jeho súper FK Partizani administratívne preradený do LM kvôli vyradenia albánskeho šampióna Skënderbeu Korca. Postup síce bez boja, ale s chabým príspevkom do národného koeficientu.Rolu favorita proti maltským Hibernians potvrdila Trnava, naopak Európe máva Myjava, ktorá v zaujímavo rozohranom súboji (remíza vonku) podľahla rakúskemu Mödlingu. Zisk Slovenska tak za prvé predkolo činí 0.750 bodu za bilanciu 2-2-1.

V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi nebola k videniu väčšie prekvapenie. Vyradeným tímom s najvyšším klubovým koeficientom je FK Aktobe z Kazachstanu, pre ktorý je však nezvládnutý súboj s MTK Budapešť už štvrtým prehratým dvojzápasom v Európe za sebou.Z najvyššie postavených krajín rebríčka národných koeficientov prišli o jedného svojho zástupcu už v prvom predkole Nórsko a Poľsko.

V súboji majstrov futbalovo trpasličích krajín, teda v prvom predkole LM, zaujal postup gibraltárskeho Lincolne cez estónsku Floru Tallinn, čím nadviazal na rok starý postup do druhého predkola.

Druhé predkolo

Zaujímavejšie súboje v predkole LM sú k videniu bezpochyby od jej druhej časti, do ktorej vstúpil tiež slovenské majster z Trenčína. Po veľmi zaujímavých priebehoch oboch duelov so slovinskou Olimpia Ľubľana a celkovom skóre 6: 6 sa Trenčín nakoniec raduje zo svojho premiérového postupu v predkole LM.Vlani v druhom predkole stroskotal na Steaua Bukurešť, teraz ho v treťom predkole čaká poľský majster Legia Varšava. Žiadne veľké prekvapenie v LM sa nekonalo, rozruch vzbudila snáď len porážka Celticu pod gibraltárskou skalou, ktorú však škótsky majster doma hravo napravil.

To v EL sa už o nečakaných postupoch hovoriť dá. Už v druhom predkole sa s Európou rozlúčil srbský FK Partizan, ktorý nestačil na poľský tím KGHM Zaglebie Lubin. Veľkým šokom je určite postup v Plzni dobre známeho estónskeho Nõmme Kalju cez dvojnásobného účastníka základných skupín LM Maccabi Haifa. Úplne sa tiež nepočítalo ani s vypadnutím Slovana Bratislava, ktorý nestačil na lotyšskú Jelgava.

A ďaleko od senzácie nebol ani ďalší klub z Pobaltia, estónska Levadia Tallin.S pražskou Slaviou nakoniec vypadla len vďaka menšiemu počtu strelených gólov na ihrisku súpera. Nutné dodať, že komplikovaný návrat do Európy si Slavia spôsobila predovšetkým sama. Budúci súper zošívaných, portugalskej Rio Ave, síce nie je v európskych pohároch z najzvučnejších a najskúsenejších, iste však pôjde o klub úplne iných futbalových kvalít. Česť slovenských futbalu v EL napravila Trnava, ktorá si poradila s arménskym tímom širákom Gjumri. Zisk Česka za druhé predkolo činí 0.200 bodu za bilanciu 1-0-1. Zisk Slovenska v druhom predkole je 0.750 bodu za bilanciu 2-2-2.

Po druhom predkole príliš nejasajú v Nórsku, iba jeden tím už zostáva tiež Kazachstanu a Bulharsku.Hneď o svojho prvého zástupcu prišlo Rumunsko, biednu sezónu si pripísalo už vypadnuvší Moldavsko a dohrať majú, okrem úplných pohárových trpaslíkov, tiež treba Island alebo Bosna. Darí sa naopak Dánsku.

Výpočet národných koeficientov

Popri štandardných 2 bodov za víťazstvo a 1 bode za remízu (teraz v predkole iba polovica, teda 1 a 0,5) hrajú dôležitú úlohu body bonusové. V súčasnom formáte pripisujú kluby do národných koeficientov 4 body za účasť v základnej skupine LM (istotu tohto zisku má už 22 klubov) a 5 bodov za postup z nej do osemfinále LM. V jarných vyraďovacích bojoch potom tímy vylepšujú národné koeficienty ešte vždy 1 bodom za účasť vo štvrťfinále, semifinále i finále oboch pohárov.Tieto zisky sa delí počtom všetkých klubov jedného štátu, ktoré v sezóne do pohárov nastúpili.

Čo budeme sledovať v tohtoročnej sezóne?

Na sledovanie toho bude samozrejme veľa a každý sa bude zaujímať o svoju obľúbenú súťaž, o svoj obľúbený tím. Môžeme sa ale zamerať aj na tieto konkrétne zaujímavosti:

Dominancia Španielska

O nejakom súboji o prvú priečku nemôže byť reč. V súvislosti so suverénnymi španielskymi klubmi môže byť zaujímavé snáď len to, či aj po štvrtýkrát v rade ovládnu ako LM, tak EL. Kým na reprezentačnej úrovni Španielsko nezvládlo už druhý veľký šampionát v rade, klubovú scénu stále jasne opanovává.A rozhodne to nie je len zásluha istých dvoch gigantov.

Boj o tretiu priečku

Druhé Nemecko by svoj náskok prísť nemalo. Triesky by mali lietať až zo súboja o tretie miesto, v ktorom má menšiu náskok Anglicka pred Talianskom. Fanúšikovia Calcia pevne verí v návrat do najlepšej trojice, ktorú Taliansko opustila pred štyrmi rokmi a už po piatykrát v rade ide do sezóny len s dvoma istými účastníkmi v základnej skupine LM.

Anglická zostava

V súvislosti s predchádzajúcim bodom vzbudzuje otázniky aj rôzne očakávania netradičné anglická zostava. Čo čakať od majstra z Leicesteri, ktorý sa v žiare reflektorov LM ocitá úplne prvýkrát? Ako sa povedie návrat do LM po šiestich rokoch Tottenhamu?Poučí sa West Ham z minuloročnej blamáže, alebo si opäť z Európy vystúpi, aby mal sily na domácu ligu? A vypadne Arsenal s Bayernom alebo s Barcelonou?

Priame konfrontácie najlepšie štvorica

Pochopiteľne rovnako ako v posledných rokoch budeme aj tentoraz sledovať vzájomné súboje klubov z elitných štyroch európskych súťaží. Popri rebríčku národných koeficientov prináša tieto duely ďalšie poznatky o sile Primera División, Bundesligy, Premier League aj Serie A.

Súboj o šiestu priečku

Veľkým lákadlom je pozície šiesta, ktorá zaisťuje účasť v základnej skupine LM dvoma klubom. Spomínanú štvoricu v posledných rokoch dopĺňajú v najlepšej šestke Francúzsko a Portugalsko.Hlasno sa k tejto vysnívanej méte blíži ruská Premier League, stále však nie a nie na ňu dosiahnuť. Podarí sa to tento rok?

Dvanástka pre Česko

Dvanásta krajina má istú skupinu LM pre majstra ligy aj istú skupinu EL pre víťaza pohára, zatiaľ čo kluby trinástej krajiny musí väčšinou (existuje niekoľko výnimiek) v oboch prípadoch do predkola. Skvelú šancu umiestniť sa po dvanástich rokoch v tejto vybranej spoločnosti má Česko. Na súťaže za sebou má veľký náskok a len výrazný kolaps v kombinácii s podarenú sezónou Holandska či Grécka by nás o tento post pripravil.Vyzerá to nádejne!

Český majster priamo v LM už za rok?

Kým v predchádzajúcom bode spomínaná dvanástka pre Česko by sa v priamom nasadení majstra do LM prejavila až v sezóne 18/19, môže mať teoreticky šancu na priamy postup do LM dokonca aj majster už tento rok štartujúceho ročníka. Ako je to možné? Práve vďaka existujúcim výnimkám. Pretože Česko skončilo päťročnicu 11/12 – 15/16 na trinástom mieste, je tu teoretický priestor pre priamy postup majstra do LM 17/18. A to v prípade, že sa víťazi LM aj EL v nastávajúcom ročníku kvalifikujú do LM priamo z domácej súťaže. Je zaujímavé, že toto sa český majster môže dozvedieť napríklad až 3. júna po finále LM. A to je ešte ďaleko.

Súboj o 15.pozíciu

Pätnáste miesto ponúka možnosť usilovať o LM dvoma tímom z jednej ligy. Do tohto súboja sú namočené súťaže od 13. miesta nižšie, teda aj Holandska, Grécka a Rumunska. O posun do najlepšej pätnástky sa pokúsi Chorvátsko, ťažšie, ale nie neriešiteľnú pozíciu majú Rakúsko, Švédsko či Bielorusko.

Pozícia Slovenska

V posledných rokoch rovnaká pesnička. Po dvoch rokoch bez účasti v základných skupinách LM či EL sa predvlani podarilo nakuknúť do skupiny EL aspoň Slovana Bratislava, kde však totálne prepadol. Nasledujúce sezóna bola pre slovenské futbal opäť bez základných skupín, hoci s aspoň trochu solídnym ziskom do národného koeficientu.Aktuálna pozícia v štvrtej desiatke nie je k chlubení a hlavnou úlohou českých klubov tento rok bude čo najviac ju vylepšiť. Slušnejšie výsledok viac ako štyroch bodov za sezónu zaznamenalo Slovensko naposledy v sezóne 2008/2009.

Absencia veľkoklubov

Čo v tohtoročnej sezóne sledovať určite nebudeme, sú Chelsea , Liverpool, Valencia, Lazio, AC Miláno, Galatasaray či Wolfsburg. O všetky tieto veľkokluby plné špičkových futbalistov budú európske poháre ochudobnené. Chelsea chýba prvýkrát od sezóny 1996/1997 (teda po dvadsiatich rokoch), Valencia sa v Európe nepredstaví druhýkrát od sezóny 1997/1998 a AC Miláno chýba v Európe už tretíkrát v rade, čo sa mu stalo naposledy na začiatku 80.rokov.

Neopozerané tímy

Naopak svoju veľkú premiéru v LM si odbije napríklad Leicester, ktorý do Európy nakukol v histórii len trikrát skromne (1. kolo PVP a Pohára UEFA). Úplným nováčikom na európskej scéne je talianske Sassuolo. Návrat po desiatich rokoch čaká španielsku Celta Vigo. Prvý a zatiaľ aj posledný predstavenie v Európe má za sebou slovenský Myjava. A medzi neopozerané tímami posledných rokov môžeme smelo zaradiť aj Slaviu, ktorá český futbal reprezentuje po siedmich rokoch.

Či už budú európske poháre prebiehať a dopadať akokoľvek, niektoré veci sú isté. Súbežne s koncom atraktívneho stretnutia reprezentáciou na EURO sme svedkami dlho trvajúcich tvrdých letných bojov v predkole s pestrou skladbou klubov všetkých európskych súťaží.Pri žrebovaní základných skupín oboch pohárov budeme určite sledovať aj papieriky s názvami slovenských, prípadne českých klubov a budeme si priať vysnívané tímy z elitných líg, kam by sme mohli na výjazd, či schodné súpera, s ktorými by sa dalo hrať. Niektorí budeme fandiť všetkým klubom z našej ligy, niektorí len tomu svojmu a obe skupiny sa tomu budú v diskusiách navzájom diviť (rovnako ako tomu, prečo má Lichtenštajnsko len jeden tím). V utorok, stredy či štvrťky budeme po večeroch počúvať jedinečnú znelku Ligy majstrov aj takú tú u Európskej ligy a vysvetľovať, že zrovna dnes je ten jedinečný zápas, ktorý musíme vidieť.Po Vianociach si užijeme neľútostné boje medzi najúspešnejšími tímami v nervóznych dueloch play-off a na prelome mája a júna oceníme víťaza oboch európskych trofejí, prípadne si ukroutíme hlavu nad tým, že futbal nemá logiku…

Sezóna 2015 / 2016 plynule prešla v novú. Futbalový rok skrátka nepozná pauzu. To je pre nás, futbalových fanúšikov, príjemná istota.

Koeficienty UEFA